Ekologiczne oblicze tworzyw sztucznych? Dowiedz się więcej o recyklingu płyt PCW!
Tworzywa sztuczne od jakiegoś czasu są przedmiotem ożywionej dyskusji. Jedni je kochają, przekonując, że bez nich nie moglibyśmy korzystać z wielu dobrodziejstw współczesnej cywilizacji. Inni ich nienawidzą, obarczając winą za zanieczyszczenie planety. Jak jest naprawdę? Czy tworzywa sztuczne, w tym popularne PCW mogą być ekologiczne? Przeczytaj artykuł i przekonaj się sam!
PCW – nie takie straszne, jak je malują
PCW to jedno z najpopularniejszych tworzyw sztucznych. Dla niektórych jest niejako symbolem całej tej grupy i to właśnie o nim myślą, gdy słyszą określenie „plastik”. Nie da się ukryć, że tego typu materiały nie kojarzą się jako rozwiązanie zbyt ekologiczne. Osoby zajmujący się ochroną przyrody zwracają uwagę na problem zbyt dużej ilości plastikowych odpadów, przepełnione wysypiska czy trafianie tych śmieci na plaże i oceany, gdzie stanowią zagrożenie dla zwierząt. Nie należy jednak obarczać za to winą producentów i sprzedawców PCW, a osób, które nierozsądnie gospodarują tymi materiałami i bezrefleksyjnie je wyrzucają. Owszem, PVC spienione czy twarde nie rozłoży się tak szybko, jak np. papier, jednak jego produkcja nie wymaga wycinania drzew. Co więcej, dobrze użytkowany przedmiot z PCW może służyć właścicielowi przez wiele lat. Biorąc to wszystko pod uwagę, okazuje się, że wcale nie trzeba rezygnować z sięgania po tworzywa sztuczne, nawet gdy na sercu leży nam troska o środowisko naturalne.
Czy twarde i spienione PVC nadaje się do recyklingu?
Cześć rzeczy z PCW jest z natury jednorazowa. W takiej sytuacji nadal jednak istnieje sposób, by korzystając z nich nie zaszkodzić planecie. PCV spienione i twarde nadaje się bowiem do recyklingu. Dzięki procesowi przetwarzania plastikowych odpadów zyskują one drugie życie i zamiast zalegać na wysypiskach, ponownie trafiają do obiegu w nieco zmodyfikowanej formie. Idealny przykład to wykonanie przez jedną z europejskich firm urządzenia do zarządzania ruchem drogowym z użyciem przetworzonego PVC. Z tworzyw sztucznych, w tym PCW można więc nadal z czystym sumieniem korzystać, pozostając eko. Należy jedynie rozsądnie gospodarować odpadami i pamiętać o tym, by wyrzucać je jedynie do przeznaczonych do tego koszy, ewentualnie oddawać do punktów zbiórki. Jest to z pewnością dobra wiadomość, biorąc pod uwagę, jak bardzo użyteczne okazały się tworzywa sztuczne w ciągu ostatnich lat w reklamie, budownictwie czy innych gałęziach przemysłu. Nie trzeba już wybrać pomiędzy ochroną przyrody, a korzystaniem każdego dnia z ich świetnych właściwości!