Nowe czy używane – jakie mieszkanie kupić w Lublinie?

AKM_JE_03

Zakup mieszkania to inwestycja wymagająca poważnych nakładów finansowych. W Lublinie ceny tego typu nieruchomości prezentują się bardzo korzystnie na tle cen obowiązujących np. w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu. Pomimo tego wybór odpowiedniego mieszkania nie jest wcale prostą sprawą.

Mieszkanie z rynku wtórnego – co przemawia na jego korzyść?

Sporo osób zainteresowanych nabyciem mieszkania w Lublinie decyduje się na nieruchomość z rynku wtórnego. Przemawiają za tym głównie względy finansowe. Używane mieszkania są tańsze niż te od deweloperów, niemniej ich ceny zależą od paru czynników. Kluczowe znacznie w omawianym kontekście mają metraż, rok budowy oraz standard wykończenia, ważną rolę odgrywa też okolica. Prestiżowe dzielnice plus względnie nowe budownictwo jest równoznaczne z większymi wydatkami. Kupując mieszkanie z drugiej ręki, trzeba zwykle liczyć się z koniecznością przeprowadzenia remontu, który bywa dość kosztownym przedsięwzięciem. Eksperci z firmy deweloperskiej Orion radzą zatem, aby przeprowadzić kalkulacje i sprawdzić, czy zakup używanego lokalu rzeczywiście się opłaca.

Mieszkanie z rynku pierwotnego – jakie ma zalety?

Wymienić można sporo powodów, dla których kalkuluje się kupić nowe mieszkanie Lublin. Sprzedaż prowadzona przez deweloperów obejmuje lokale w stanie deweloperskim oraz wykończone pod klucz. Oba rozwiązania mają sporo plusów, które trzeba przeanalizować pod kątem konkretnych potrzeb. Mieszkanie z rynku pierwotnego kosztuje znacznie więcej niż lokal używany, ale nowe budownictwo ma mnóstwo atutów. Wykorzystuje nowoczesne materiały oraz technologie, co pozwala zaoszczędzić na kosztach utrzymania nieruchomości. Poza tym czynsze za nowe mieszkania są niższe, niż ma to miejsce w przypadku używanych lokali. Ponadto na nowe mieszkania udzielana jest pięcioletnia rękojmia zabezpieczająca interesy właściciela. Doświadczeni i sprawdzeni deweloperzy przyznają dodatkowo specjalną gwarancję na sprzedawane przez siebie mieszkania, co również ma na celu ochronę nabywców.